۱۳۹۹/۰۴/۱۸
۱۱:۲۳
بازنگری دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی
مدیر کل نظارت بر کالا‌های غیرفلزی سازمان حمایت: بازنگری در دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی به تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی کمک خواهد کرد.
    • قای محمدحسین مولاخواه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما افزود: تاکید سازمان حمایت و وزارت صمت در عرضه محصولات پتروشیمی، عرضه همه محصولات در بورس کالا و سپس صادرکنندگان مازاد آن است البته رعایت کف عرضه برای کالا‌هایی که بازار آن دچار التهاب است و عرضه و تقاضا باهم تناسب ندارد چالش در عرضه و تقاضا را بوجود می‌آورد بنابراین حال که دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی در وزارت صمت درحال بازنگری است عرضه همه محصولات پتروشیمی در بورس و صادرات مازاد آن گنجانده شود کمکی به صنایع پایین دستی خواهد بود.

     وی گفت: باتوجه به التهابات اخیری که در بازار محصولات پتروشیمی بوجود آمد و گزارشی که صدا و سیما درخصوص نابسامانی در محصولات پی وی سی تهیه کرده بود بند‌هایی از دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی را که مرداد سال ۱۳۹۷ ابلاغ شده بود دوباره ابلاغ و تاکید کردیم که واحد‌های دارای سهمیه از بهین یاب که محصولات خود را از شرکت بورس کالا تهیه می‌کنند به هیچ عنوان حق فروش به بازار را ندارند و فقط باید از این محصولات در خط تولید خود استفاده کنند.

     الزام شرکتهای پتروشیمی به عرضه محصولات در بورس کالا
     مدیر کل نظارت بر کالا‌های غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: شرکت‌های پتروشیمی هم ملزم هستند محصولات تولیدی خود را که مورد نیاز صنایع پایین دستی است فقط در بورس کالا عرضه کنند در این باره در حوزه شرکت‌ها و انجمن‌های مرتبط اقداماتی را از هفته گذشته آغاز کردیم مبنی بر اینکه همه محصولات پتروشیمی باید در خط تولید مربوط مصرف شود و واحد‌ها حق فروش، جایگزینی و انتقال محصولات پتروشیمی به غیر را ندارند.

     آقای مولاخواه گفت: اگر مشاهده شود محصولات پتروشیمی در انباری غیر از واحد تولیدی نگهداری می‌شود و توجیه منطقی برای نگهداری آن کالا وجود ندارد با این کالا به عنوان تخلف عرضه در خارج از شبکه برخورد می‌شود ضمن اینکه متخلفان به عنوان اخلالگر نظام اقتصادی به مراجع قضایی نیز معرفی می‌شوند.

     ممنوعیت فروش محصولات پتروشیمی به صورت اینترنتی
     وی افزود: همچنین در دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی تاکید شده که هیچ یک از واحد‌های دریافت کننده محصولات پتروشیمی، حق فروش محصولات پتروشیمی را از طریق فضای مجازی یا سایت‌های اینترنتی نیز ندارند.

     آقای مولاخواه گفت: هفته گذشته ۸ مورد از سایت‌ها و کانال‌های فضای مجازی که اقدام به خرید و فروش محصولات پتروشیمی می‌کردند یا مواردی را به عنوان قیمت جهت اطلاع صنایع پایین دستی اعلام می‌کردند شناسایی و به دستگاه‌های قضایی و انتظامی معرفی شدند.

     وی با بیان اینکه طرح تشدید بازرسی از انبار‌های پتروشیمی را در دستورکار داریم، افزود: به سازمان‌های صمت استانی اعلام کردیم از انبار‌های مراکز پتروشیمی استانی بازرسی و عرضه خارج از شبکه را شناسایی و برخورد کنند.

     تامین، توزیع و نظارت حلقه‌های بهم پیوسته کالایی
     مدیر کل نظارت بر کالا‌های غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه تامین، توزیع و نظارت حلقه‌های بهم پیوسته کالایی هستند، گفت: اگر هر کدام از این موارد در زنجیره وجود نداشته باشد مشکلاتی را درخصوص عرضه و تقاضای بازار بوجود می‌آورد به طور نمونه درحالیکه تولید پی وی سی سال گذشته در کشور ۶۰۰ هزار تن بوده در سامانه بهین یاب یک میلیون تن سهمیه به این امر اختصاص یافت البته از این میزان تولید ۴۰۲ هزار تن در بورس کالا معامله شده و ۱۷۰ هزار تن نیز براساس نظر کمیته تخصصی محصولات پتروشیمی با مسئولیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی صادر شد.

     آقای مولاخواه افزود: کف عرضه برای محصولات پتروشیمی در بهار امسال ۹ هزارو ۱۰۰ تن بود که اکنون شرکت‌های پتروشیمی ملزم شدند به صورت هفتگی ۱۰ هزار و ۲۰۰ تن محصول را در بورس کالا عرضه کنند.

     برخورد تعزیراتی با شرکت‌های پتروشیمی متخلف
     وی با بیان اینکه این عرضه شرکت‌های پتروشیمی کنترل می‌شود، گفت: اگر کف عرضه رعایت نشود براساس ضوابط دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی با این شرکت‌ها برخورد می‌شود البته برخورد به این گونه است که ابتدا تذکری داده می‌شود که شرکت‌ها باید تا یک هفته بعد از تذکر آن مقدار از کف عرضه را که رعایت نکردند جبران کنند، اما اگر کف عرضه رعایت نشود و کمیته تخصصی هم این رعایت نشدن را تایید کند برخورد تعزیراتی با شرکت‌های پتروشیمی صورت خواهد گرفت.

     آقای مولاخواه افزود: اگر شرکت‌های پتروشیمی کف عرضه را رعایت کنند تولیدی بیش از آن را می‌توانند صادر کنند ضمن اینکه محصولاتی را که در بورس کالا معامله نشود می‌توانند صادر کنند، اما تاکید ما این است درحالیکه صنایع پایین دستی به خوبی تامین نمی‌شود باید در اینگونه صادرات بازنگری شود.

     اختصاص یک میلیون تن سهمیه در سامانه بهین یاب
     وی با بیان اینکه یک میلیون تن سهمیه‌ای که در سامانه بهین یاب اختصاص یافته براساس ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت تولیدی در کشور است، گفت: البته بعضی از شرکت‌ها به علت سود زیاد فروش محصولات پتروشیمی در بازار آزاد به جای اینکه این سهمیه را برای تولید خود مصرف کنند آن را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند به طور نمونه با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم بعضی از این واحد‌های تولیدی به جای اینکه در موعد مقرر با شرکت پتروشیمی تسویه و کالا را از انبار برای واحد خود حمل کنند آن کالا را در واحد پتروشیمی نگه می‌دارند و بازاریابی می‌کنند تا در بازار آزاد بفروشند.

     آقای مولاخواه گفت: اخیرا به شرکت‌های پتروشیمی اعلام کردیم که هیچ واحد تولیدی بعد از تسویه حساب و موعد مقرر حق نگهداری کالای خود را در انبار پتروشیمی ندارد.

     وی با بیان اینکه آنچه که در سامانه بهین یاب به عنوان سهمیه ثبت شده همه برای شرکت‌های تولیدی و پروانه دار است، افزود: بر این اساس سازمان‌های صمت نیز سهمیه آن‌ها را مشخص می‌کنند، اما باتوجه به اتفاقات پیش آمده، کمیته‌ای از واحد‌های صمت و انجمن‌های استانی تشکیل شده تا سهمیه‌های پتروشیمی را بازنگری کنند تا اگر سهمیه با توان و ماشین آلات موجود در واحد تولیدی همخوانی نداشت در آن سهمیه تجدیدنظر و گزارش آن منتشر شود.

     مدیر کل نظارت بر کالا‌های غیرفلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همچنین گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه شرکت‌های پتروشیمی به قصد عرضه محصول در خارج از بورس، معامله صورت گرفته در بورس را در تبانی با خریدار فسخ کردند به ما ارسال نشده است تا بررسی کنیم