۱۳۹۹/۰۹/۲۹
۰۱:۲۱
فروش پوشک‌های تولید قبل با نرخ جدید تخلف است/ قیمت گذاری نمی‌کنیم
یک مقام مسئول در سازمان حمایت مصرف کنندگان گفت: فروش کالاهای تولید قبلی با نرخ های جدید و هرگونه الصاق برچسب قیمت جدید و یا مخدوش کردن قیمت تخلف است و با متخلفان برخورد می‌شود.

یک مقام مسئول در سازمان حمایت مصرف کنندگان که خواست نامش در خبر ذکر نشود، در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بازار پوشک کشور، اظهار داشت: محصولات سلولزی بهداشتی مشمول قیمت گذاری تکلیفی توسط این سازمان نیستند و قیمت این کالاها باید رأساً توسط واحدهای تولیدی در چارچوب ضوابط قیمت گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمتها تعیین نرخ شده و قیمت مصرف کننده بر روی بسته بندی محصولات درج شود.

وی افزود: این سازمان و سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در صورت دریافت شکایت و یا افزایش غیرمتعارف قیمت با دریافت اسناد و مدارک مثبته نسبت به بررسی قیمت اقدام و در صورت عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری مصوب اعمال قانون می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به بررسی‌های صورت گرفته حدود ۷۰ درصد مواد اولیه پوشک وارداتی است و لذا افزایش نرخ ارز تأثیر مستقیم بر بهای تمام شده کالای مذکور دارد و دیگر مواد اولیه تولید داخل نیز با توجه به عرضه این محصولات در بورس کالا از نرخ ارز تاثیرپذیر بوده و لذا بهای تمام شده کالای تولیدی نسبت به سال قبل از افزایش چشمگیر برخوردار شده است.

این مقام مسئول افزود: با این وجود با توجه به مشکلات موجود در ترخیص مواد اولیه در گمرکات کشور با پیگیری‌های صورت گرفته مشکل واحدهای تولیدی در تأمین مواد اولیه مرتفع و تولید به حالت عادی بازگشته و کمبودی در بازار مشاهده نمی‌شود.

وی در مورد تعدیل قیمت پوشک نیز گفت: از آنجاییکه هر گونه اعلام نظر در مورد نرخ فروش پوشک مستلزم بررسی کارشناسی اسناد و مدارک است و بررسی عملکرد واحدهایی که سهم عمده بازار را به خود اختصاص داده اند در دست اقدام است، بر این اساس موضوع تعدیل قیمت پوشک از سوی این سازمان مطرح نشده و لذا مراجع دیگر که اقدام به انتشار خبر مذکور کرده اند، می‌بایست در این خصوص پاسخگو باشند.

این مقام مسئول در خصوص فروش محصولات تولید قبلی با قیمت جدید، تصریح کرد: با توجه به قوانین موجود، کالاهای تولید شده با قیمت‌های قبلی می‌بایست با همان نرخ قبلی مندرج بر روی بسته بندی کالا به فروش برسد و فروش کالاهای تولید قبلی با نرخ‌های جدید و هرگونه الصاق برچسب قیمت جدید و یا مخدوش کردن قیمت تخلف محسوب می‌شود و مردم در صورت مشاهده، شکایات خود را به سامانه ۱۲۴ اعلام کنند تا رسیدگی لازم صورت پذیرد.