۱۳۹۸/۱۱/۲۰
۰۴:۳۳
جزئیات اولویت‌های بازرسی از بازار کالاهای اساسی
معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، با تشریح جزئیات اولویت‌های بازرسی از بازار کالاهای اساسی در هفته پیش‌رو گفت: شکر ، دام زنده و گوشت ، جوجه یک روزه ، انواع لاستیک شامل کامیونی ، اتوبوسی ، پژویی و پرایدی در صدر بازرسی ، بازرسان سازمانهای صنعت ، معدن و تجارت استانهای سراسر کشور قرار دارد.

سیدجواد احمدی اظهار داشت: بر اساس تصمیم‌گیری‌های صورت‌گرفته توسط ستاد کارگروه تنظیم بازار ، اولویت‌های بازرسی برای بازرسان در هفته پیش‌رو تعیین شده که بر مبنای آن، شکر، دام زنده و گوشت با توجه به شرایط بازار و افزایش تقاضا در اولویت قرار گرفته‌اند.

معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: بر این اساس، کالاهای شکر ، دام زنده و گوشت ، جوجه یک روزه ، لاستیک (کامیون ، اتوبوس، پژو، پراید ) در صدر بازرسیهای بازرسان قرار دارد و این امر سبب شده تا به جهت افزایش تقاضا، اولویت‌های بازرسی در ارتباط با این کالاها، تعیین شود.

وی تصریح کرد: حضور بازرسان در بازار طی هفته‌های گذشته، آرامشی را در بازار حاکم و روند کالارسانی به بازار را نسبت به گذشته، تسهیل کرده است. و امیدواریم این آرامش افزایش پیدا کند.

این مقام مسئول ؛ با بیان اینکه این اقدامات نظارتی با هدف جلوگیری از اقدامات برخی افراد سودجو برای اخلال در شبکه توزیع و انتفاع سود بیشتر اجرا می گردد ، متذکر شد : سازمانهای صنعت ، معدن و تجارت استانها در اجرای وظایف و مسئولیتهای قانونی نظارت، بازرسی و برخورد با تخلفات واحدهای توزیعی ، تولیدی، خدماتی و .... از فروردین ماه تا پایان آذرماه سال جاری با بازرسیهای مرتبط ، گسترده و هدفمند و هماهنگی با دیگر دستگاههای مرتبط ، تعداد 15 هزار و 146 واحد تولیدی و عرضه‌کننده روغن موتور و لاستیک خودرو را مورد بازرسی قرار دادندکه در نتیجه تعداد 2933 واحد متخلف،شناسایی‌و به همراه پرونده های تخلف به ارزش کل538/864/424/65 ریال برای صدور رای به شعب تعزیرات حکومتی در سراسر کشور ارسال گردیده است.

احمدی همچنین اضافه کرد : طی همین مدت ، 230 هزار و 381 هزار بازرسی از سطح واحدهای عمده و خرده فروشی میوه و تره بار در سطح کشور توسط بازرسین سازمانها و مجامع امور صنفی ، بعمل آمده است که از مجموع پرونده های تخلف متشکله 14 هزار و 544 هزار فقره پرونده به ارزش بیش از 110 میلیارد ریال برای میوه و تره بار تنظیم و بمنظور رسیدگی به تعزیرات ارسال شد.

ضمناٌ طی همین مدت ، بمنظور کنترل و تنظیم بازار قندوشکر جمعا تعداد 112 هزار و 380 مورد بازرسی در سطح کشور انجام شده که حاصل آن تشکیل 5 هزار و 803 فقره پرونده تخلف به ارزش 166 میلیارد و 394 میلیون و 405 هزار و 105 ریال می باشد.