۱۳۹۸/۱۲/۲۸
۱۱:۵۱
انجام یک میلیون بازرسی از بازار کالا و خدمات اساسی طی 11 ماه
معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از انجام بیش از یک میلیون بازرسی از بازار کالا و خدمات اساسی طی 11 ماه اول سال جاری با همکاری بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها خبر داد.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اعلام اینکه به منظور نظارت هر چه بیشتر بر بازار کالاهای اساسی  از جمله لبنیات، برنج،  میوه و تره بار،  کالاهای پروتئینی، روغن نباتی، شوینده‌ها و انبار و سردخانه‌ها،  طی این مدت، یک میلیون و 156 هزار و 531 مورد بازرسی توسط بازرسان سازمان‌های صمت استان‌ها صورت گرفته که از تعداد کل این بازرسی‌ها برای 3 هزار و 635 واحد صنفی،  تولیدی و عرضه کننده اقلام لبنی پرونده تخلف تشکیل که برای صدور رأی به ادارات کل تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

وی میزان جرایم ریالی برای متهمان این تعداد پرونده را 16 میلیارد و 416 میلیون و 499 هزار ریال عنوان و در مورد نظارت بر بازار میوه و تره بار، بیان داشت : در همین مدت مجموع تعداد 254 هزار و 176 مورد بازرسی از سطح انبارها، سردخانه‌های محل نگهداری میوه، میادین اصلی و بازارهای میوه و تره بار شهرداری و واحدهای صنفی مرتبط صورت گرفته است.

احمدی همچنین به اقدامات تعزیری در این باره و تشکیل 16 هزار و 272 مورد پرونده تخلفاتی به ارزش 521 میلیارد و 227 میلیون و 768 هزار و 901 ریال اشاره کرد و افزود: تعداد 182 هزار و 353 مورد بازرسی از واحدهای عرضه کننده  کالاهای پروتئینی از جمله گوشت قرمز و مرغ در بازار و تشکیل 9  هزار و 666 مورد  پرونده تخلف به ارزش 521 میلیارد و 538 میلیون و 496 هزار و 824 ریال، از دیگر اقدامات سازمان‌های صنعت،  معدن و تجارت سراسر کشور طی این مدت است.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان همچنین با اشاره به اینکه بیش از 73 هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی عرضه کننده تخم مرغ در سراسر کشور انجام شده است، متذکر شد: از مجموع بازرسی‌های انجام شده طی این مدت،  تعداد 3030 فقره پرونده تخلف به ارزش 6 میلیارد و 162 میلیون و 971 هزار و 436 ریال تشکیل شده  است که برای سیر مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح استان‌ها ارسال شده است.

وی در تشریح بازرسی از واحدهای خرده فروش و عمده فروش برنج طی 11 ماهه سال جاری گفت : طی این مدت به منظور تنظیم بازار برنج با همکاری بازرسان سازمان صنعت،  معدن و تجارت و اتاق اصناف استان‌ها، در مجموع تعداد 126 هزار و 622  مورد بازرسی از واحدهای عرضه کننده برنج در سطح کشور،  5 هزار و 241 مورد پرونده  با ارزش ریالی  یک هزار و 532  میلیارد و 681 میلیون و 778 هزار ریال تشکیل شده است.

احمدی در ادامه با ارائه آمار آخرین بازرسی‌های انجام شده از بازار قند و شکر اظهار داشت: در این بازه زمانی 126 هزار و 536  مورد بازرسی صورت گرفته که نتیجه این بازرسی‌ها منجر به تشکیل پرونده تخلف برای 6  هزار و 141  واحد صنفی به ارزش 167 میلیارد و 970 میلیون و 705 هزار و 392 ریال شده است.

وی گفت: در ضمن بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها به منظور جلوگیری از سوء استفاده افراد فرصت طلب، طی این مدت،  با بازرسی از تعداد 91 هزار و 298 واحد  عمده، خرده و انبارهای نگهداری روغن نباتی،  تعداد 2 هزار و 931 واحد متخلف را به اتهام گرانفروشی و عدم عرضه، شناسایی و پس از انجام تحقیقات تکمیلی با پرونده‌های تخلف جداگانه جمعاً به ارزش بیش از 32 میلیارد ریال به هیأت‌های رسیدگی به تخلفات صنفی معرفی کردند.

این مقام مسئول ادامه داد:  به منظور کنترل و نظارت بر نحوه فعالیت انبار و سردخانه‌های سراسر کشور در این مدت مورد اشاره،  جمعا  63 هزار و 395 مورد بازرسی توسط بازرسان سازمان‌های صمت کشور انجام شده که  حاصل آن ،  تشکیل 263 فقره پرونده تخلف به ارزش یک هزار و  99  میلیارد و 55 میلیون و 686 هزار و 461 ریال  می‌باشد. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ در بازرسی‌های صورت گرفته از  واحدهای تولید، پخش، عمده فروش و خرده فروش پودر شوینده و سایر شوینده‌ها، طی این مدت پرونده 2 هزار و 402 واحد متخلف به ارزش بیش از 13 میلیارد ریال کشف و به تعزیرات ارجاع شده است.

احمدی با بیان این ‌که سازمان حمایت در برخورد با اخلالگران اقتصادی مسامحه‌ای نخواهد داشت، تاکید کرد: در شرایط کنونی کشور،  این سازمان با هماهنگی دیگر سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و ظرفیت بازرسی اتاق‌های اصناف،  نظارت ویژه و مستمر بر تأمین، توزیع و قیمت کالاها و سایر اقلام پرمصرف را در دستور کار خود  دارد.

وی از هم وطنان در سراسر کشور درخواست کرد؛ همچون گذشته در صورت مشاهده هرگونه تخلف در زمینه گران فروشی، احتکار و اختفاء، عدم اعلام موجودی، عرضه خارج از شبکه و عدم صدور فاکتور مراتب را از طریق شماره تلفن ۱۲۴ و یا اپلیکیشن آپ به این سازمان منعکس، تا در اسرع وقت اعمال قانون شود.انتهای پیام/ب