۱۳۹۹/۰۷/۰۷
۰۲:۰۹
ا اجرایی شدن سامانه جامع گارانتی ، گارانتی های بی اعتبار از بازار کالا حذف می شود
سرپرست اداره کل نظارت برخدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از اجرایی شدن سامانه جامع گارانتی با هدف حذف گارانتی‌های کاغذی و بی‌اعتبار از بازار و مدیریت هر چه بهتر فعالیت «نصابان» و «نمایندگی‌های دارای مجوز ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی خبر داد.

سیدجواداحمدی ، در تشریح روند طراحی و اجرای این سامانه گفت: پس از اینکه مقرر شد از سامانه جامع گارانتی به منظور ساماندهی خدمات پس از فروش و کنترل بازار کالاهای سرمایه ای و مصرفی بادوام بهره گرفته شود، سازمان حمایت پس از فراز و نشیب های بسیار دریک بازه زمانی کوتاه موفق به پیاده سازی و استقرار کامل سامانه مذکور شد.

این مقام مسئول در ادامه اشاره کرد : با پایان یافتن مراحل پیاده سازی و تست سامانه جامع گارانتی در سازمان حمایت ، که مورد تایید وزارت کشور ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت ، گروههای کالایی شامل موبایل و لوازم خانگی بزرگ از تاریخ 15 و 30 آذرماه 1398 ، لوازم خانگی کوچک از 15 بهمن ماه 1398 ، تجهیزات حوزه IT از تاریخ 28 اسفندماه 1398 و در نهایت گروه کالایی تایر و باتری از اول اسنفدماه 1398 اجرایی و به بهره برداری رسید.

به گفته احمدی ؛ این در حالیست که این اقدام و سیستمی شدن فرایند کار ، علی رغم وجود مشکلات عدیده در مراحل اولیه ، در نهایت موجب تسریع کار و افزایش کارایی و اثربخشی و به تبع آن افزایش رضایتمندی ارباب رجوع شده است.

همچنین ایشان به ارائه آمار مقایسه‌ای بین شش ماهه اول سال گذشته (قبل از اجرایی شدن سامانه ) و مدت مشابه امسال (پس از اجرایی شدن سامانه ) پرداخت و گفت : تاکنون برای بیش از 243 شرکت واردکننده تلفن همراه، 127 شرکت واردکننده تایر و باتری خودرو ، 49 شرکت تولیدکننده و واردکننده لوازم صوتی و تصویری خانگی و برقی و جمعا برای 47 شرکت تولیدکننده و واردکننده محصولاتی آی تی (کامپیوتر و ملحقات ) شناسامه گارانتی صادر شده، که این آمار درمقایسه با مدت مشابه سال قبل ، 188 درصد رشد داشته است.

احمدی در ادامه با بیان این مطلب افزود : جمعاً برای بیش از 460 شرکت تولیدی و واردکننده، شناسنامه گارانتی صادر شده است که این آمار گویای افزایش استقبال و همکاری و همراهی مناسب شرکتهای تولیدکننده و واردکننده کالا برای تکمیل و دریافت تاییدیه از این سامانه می باشد.

سرپرست اداره کل نظارت برخدمات سازمان حمایت ، در پایان با اشاره به اینکه از این پس نیازها و خواسته‌های سازمان حمایت در صدور تأییدیه خدمات پس از فروش کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بادوام توسط شناسنامه گارانتی به صورت کامل برآورده خواهد شد ، تاکید کرد: سامانه مستقر شده در سازمان حمایت به خوبی ظرفیت آن را دارد که برای ساماندهی هر چه بهتر گارانتی در بازار، نقش‌آفرینی نماید.

وی متذکر شد : سامانه گارانتی برای کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی با دوام در نظر گرفته شده است وباید همه کالاهای مزبور قبل از عرضه در این سامانه رجیستر و ثبت شوند و از این طریق مردم می‌توانند با مراجعه به آن از اصالت و خدمات محصولی که خریداری می‌کنند، مطمئن شوند