۱۳۹۹/۰۴/۲۸
۱۰:۰۶
شناسایی بیش از ۱۲ هزار واحد اقتصادی متخلف
بازرسان سازمان‌های صمت کشور، در بازه زمانی یکم تا بیستم تیر، موفق به شناسایی ۱۲ هزار و ۱۵۳ واحد اقتصادی متخلف شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صمت؛در راستای سیاست‌های کنترلی و نظارتی، ستاد تنظیم بازار به منظور جلوگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها و آرام سازی فضای بازار، بازرسان سازمان‌های صمت کشور، در بازه زمانی یکم تا بیستم تیر، موفق به شناسایی تعداد ۱۲ هزار و ۱۵۳ واحد اقتصادی متخلف شدند.

در ۲۰ روز سپری شده بازرسان این سازمان، با همراهی بازرسان اتاق اصناف و همکاری دستگاه‌های نظارتی در قالب گشت‌های بازرسی، تعداد ۱۶۰ هزار و ۵۴۹ واحد صنفی، تولیدی، توزیعی و خدماتی و ... را مورد بازرسی قرار داده اند.
در همین بازه زمانی تعداد ۱۲ هزار و ۱۵۳ واحد اقتصادی اعم از تولیدی، توزیعی، انبار و سردخانه و واحد‌های عمده فروشی و خرده فروشی و خدماتی به سبب احراز تحلفات گرانفروشی، کم فروشی و تقلب، عدم درج قیمت، احتکار، صادر نکردن صورتحساب و ...؛ شناسایی و با پرونده متشکله جداگانه، جمعا به ارزش کل یک هزار و ۶۹۳ میلیارد و ۳۳ میلیون و ۲۷۳ هزار و ۱۳۰ ریال جهت صدور رای به شعب تعزیرات حکومتی هر یک از استان‌ها معرفی شده اند.
همچنین در این مدت بازرسان اتاق اصناف سطح کشور با ۲۸ هزار و ۵۶۹ مورد بازرسی واحد صنفی در سطح عرضه برای یک هزار و ۹۷۶ متخلف به بیش از ۱۰ میلیارد و ۳۱۰ هزار و ۲۹۵ هزار و ۱۴۰ ریال تشکیل پرونده داده و مراتب را برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارسال کرده اند.
این در حالیست که در این مدت، ۱۲ هزار و ۸۹۶ گزارش و شکایت مردمی از تخلفات واحد‌های صنفی و غیرصنفی براساس نوع تماس (حضوری، تلفنی، کتبی و سامانه ۱۲۴ ستاد‌های خبری استانها) دریافت شده که با توجه به اولویت بررسی به ۶ هزار و ۹۴۱ مورد آن رسیدگی و مابقی در دست بررسی است.
گفتنی است؛ نظارت و بازرسی مستمر بر بازار با هدف تنظیم بازار با همکاری بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانها، بازرسی اصناف و تعزیرات حکومتی ادامه خواهد داشت و با هرگونه تخلف گرانفروشی، احتکار، امتناع از عرضه به طور جدی برخورد می‌شود.