۱۳۹۹/۰۸/۰۶
۱۱:۰۱
کالاهای اولویت دار همچنان رصد می شود/ نظارت ها بر بازار روغن خوارکی افزایش یافت
معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت اعلام کرد : بازرسیها طی هفته جاری ، بر روغن خوراکی ، نهاده های دامی ، مرغ ، سیمان و انواع تایر متمرکز شده است.

سیدجواد احمدی با اشاره به اعلام فهرست ۵ قلم کالای اولویت‌دار برای بازرسی و نظارت بر بازار اظهار داشت : براساس فهرست پیشنهادی این سازمان در خصوص کالاها و خدمات مشمول نرخ گذاری تثبیتی ، به منظور هدفمند نمودن بازرسی ها و تایید آن در کارگروه تنظیم بازار ، ۵ قلم کالا شامل روغن خوراکی ، نهاده های دامی ، مرغ زنده و گرم ؛ سیمان و تایر سبک و سنگین به عنوان کالاهای دارای اولویت بازرسی بازرسان این سازمان و سازمانهای صمت و دیگر دستگاه های نظارتی برای بررسی احتکار، موجودی ها، قیمت و سایر موارد تعیین گردیده است .

وی با تاکید بر اینکه بازرسان تمام تلاش خود را برای جلوگیری از سوء استفاده  افراد سودجو و فرصت طلب به کار گرفته اند  متذکر شد : به لحاظ شرایط اقتصادی حاکم بر بازار به منظور جلوگیری از کمبود و نوسان نامتعارف قیمت ها به ویژه در خصوص اقلام  اساسی و پرمصرف ،  بازرسان  سازمانهای صمت  با مشارکت سایر دستگاهها و نهادهای ذیربط  و انجام گشتهای متعدد ، اقدامات نظارتی و بازرسی خود را بر بازار افزایش خواهند داد  تا از این طریق مانع از هرگونه گران فروشی و سوء استفاده برخی ازسودجویان شوند.

این گزارش حاکیست؛ مطابق دستور العمل ابلاغ شده این سازمان، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و بازرسان اصناف موظفند ، ضمن برنامه ریزی مناسب و انجام بازرسی‌های موردی و مستمر ، ااقدامات نظارتی و بازرسی خود را بر کالا‌های فوق به ویژه انبار‌ها و مراکز نگهداری کالا متمرکز کنند.

احمدی با تاکید بر رصد دایمی بازار کالاهای اساسی توسط بازرسان سازمانهای صمت استانها ، خاطر نشان کرد : به منظور اثربخشی بیشتر اقدامات نظارتی و نیل به نتیجه مؤثر و بهنگام در فرآیند کنترل بازار، انجام عملیات بازرسی در قالب گشتهای مشترک با عنوان گشت مشترک بازرسی و نظارت بر کالا و خدمات با تمام دستگاه ها و نهادهای ذیربط اعم از تعزیرات، بهداشت، استاندارد، نیروی انتظامی و ... مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت  ایجاد زمینه مناسب برای تأمین و توزیع مایحتاج عمومی، جلوگیری از تخلفات احتمالی و رسیدگی فوری به شکایات و گزارش‌های مردمی را از اهداف این بازرسی‌ها دانست و خاطرنشان کرد :  مردم می‌توانند تخلفات مشاهده شده را از طریق تلفن 124، مراجعه حضوری، مراجعه به اپلیکیشن قیمت کالا و خدمات به آدرسwww.124.ir. اعلام نمایند.