۱۳۹۹/۰۴/۱۸
۱۰:۲۲
مصوبات ستاد تنظیم بازار درباره تولید، واردات و فروش انواع تایر
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت گفت: با ارجاع نتایج تصمیمات سازمان حمایت به ستاد تنظیم بازار نظر نهایی، به افزایش ۳۰ درصدی قیمت لاستیک منجر شد.

وحید منایی در گفتگوی ۱۸:۳۰ با اعلام اینکه میزان ضریب وابستگی نیاز داخلی کشور به لاستیک در بخش لاستیک خودرو‌های سبک ۳۰ درصد و لاستیک خودرو‌های سنگین ۷۰ درصد است، تاکید کرد: در این صنعت مقوله واردات برای تامین نیاز داخلی کشور اهمیت بالایی دارد.
او افزود: در تصمم گیری‌های ستاد تنظیم بازار این مسئله به عنوان اصل مطرح و بر مبنای آن برنامه ریزی می‌شود.
معاون نظارت بر کالا‌های سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت ادامه داد: بر اساس نیاز ارزی کشور و اولویت‌های سازمان حمایت، تصمیماتی درباره تامین و تخصیص ارز گرفته شد که لاستیک هم در این گروه دسته بندی می‌شود.
منایی افزود: اواخر سال ۹۸ تصمیم بر این شد برای تامین لاستیک کشور، واردات و مواداولیه و محصول نهایی، ارز تخصیصی به لاستیک خودرو‌های سنگین که تا پیش از این با ارز ۴۲۰۰ تامین می‌شد را از ابتدای امسال به ارز نیمایی تبدیل کنند.

او گفت: طبق این تصمیم مقرر شد بحث کارشناسی و محاسبه سهم تاثیر این تغییرات بر بهای تمام شده قیمت لاستیک، به سازمان حمایت محول شود.
او ادامه داد: با ارجاع نتایج تصمیمات به ستاد تنظیم بازار نظر نهایی، به افزایش ۳۰ درصدی قیمت این محصول انجامید و از ۲۶ خرداد ۹۹ هم برای اجرا ابلاغ شد.