۱۳۹۹/۰۵/۰۱
۰۷:۴۴
رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی با حضور سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست هماهنگی تشدید بازرسی کالاهای هدف و رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی بیان کرد: راه اندازی سامانه های الکترونیکی، بازرسی ها را نظام مند می‌کنند و در کنار این موضوع از ظرفیت اصناف برای کنترل بازار نیز باید استفاده کرد.

به گزارش شاتا، حسین مدرس خیابانی با بیان این مطلب، افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در واقع ماحصل ادغام دو سازمان بزرگ "حمایت " و "بازرسی و نظارت" می‌باشد و بازرسی و نظارت ها بر بازار در حال حاضر محصول این ادغام است.

وی ادامه داد: لزوم وجود یک سازمان قدرتمند برای بازرسی و نظارت بر بازار احساس می‌شد که با ادغام این دو سازمان و چابک‌سازی آن‌ها این مهم تحقق یافت و تا به امروز تداوم دارد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: معاونت های بازرسی و نظارت در سازمانهای صمت استانی باید ساختاری قدرتمند برای ادامه حیات و فعالیت های خود داشته باشند که خوشبختانه با ایجاد این ساختار نیز موافقت به عمل آمده است.

مدرس خیابانی همچنین بر تقویت اعتبارات و تأمین زیرساختها از جمله حمل و نقل و تأمین خودروهای مورد نیاز برای بازرسی در راستای تقویت کنترل‌ها و نظارت‌ها تاکید کرد و گفت: این موضوعات با جدیت تا حصول نتیجه نهایی در حال پیگیری می باشد.

وی بخش عمده ای از التهابات بازار را متاثر از نوسانات ارزی و شاخص‌های کلان دانست و بیان کرد: با این وجود مردم انتظار کنترل و نظارت بر بازار را دارند که در این راستا ارتباط با اتاق‌های اصناف، اتحادیه ها و صنوف در کنترل بازار در کنار فعال سازی سامانه های الکترونیکی اثربخش است.

سامانه های الکترونیکی بازرسی ها را نظام مند می‌کنند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه سامانه های الکترونیکی بازرسی ها را نظام مند می‌کنند، افزود: همچنین از ظرفیت اصناف در کنترل بازار باید استفاده کرد، وجود سه میلیون واحد صنفی ظرفیت بسیار خوبی در کنترل و نظارت بر بازار می‌باشد و اداره بازار بدون حضور بازرسان و متولیان اصناف و واحدهای صنفی به یک شوخی شبیه است.

گشت‌های مشترک بازرسی با محوریت سازمان حمایت انجام می‌شود

مدرس خیابانی در خصوص برنامه های نظارتی مشترک با دیگر دستگاه ها نیز، ادامه داد: گشت‌های مشترک بازرسی با دعوت از بازرسان اتاق اصناف، سازمان تعزیرات و با محوریت سازمان حمایت به صورت مداوم در حال انجام است که به نتایج خوبی نیز رسیده است.

وی گفت: سازمان حمایت بازوی کنترل ستاد تنظیم بازار است و اجرای مصوبات ستاد تنظیم بازار در واقع بدون نظارت های سازمان حمایت عملی و شدنی نیست و خط قرمز سازمان حمایت این است که تولید متوقف نشود.

تعزیرات با سازمان حمایت تعامل بسیار خوبی دارد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعامل بسیار خوبی که با سازمان تعزیرات حکومتی وجود دارد، نیز تصریح کرد: اگر در برخی استانها ناهماهنگی هست این ناهماهنگی مربوط به همان استان است، اما سازمان تعزیرات در همه جلسات و گشت‌های مشترک در کنار ما فعالیت می‌کند و گشت‌های مشترک را تحت مدیریت و محوریت سازمان حمایت انجام می دهد.

مدرس خیابانی از استان ها خواست تا ۵ بازوی نظارت شامل سازمان حمایت، سازمان تعزیرات، اتاق اصناف، دادستانی و نیروی انتظامی را در کنار هم داشته باشند.

با کسانی که به بهانه نوسانات ارزی گرانفروشی می‌کنند باید برخورد شود

وی همچنین با بیان اینکه نباید اجازه داد تا سودجویان از نوسانات ارزی سوء استفاده کنند، گفت: بین گرانی و گرانفروشی یقیناً تفاوت وجود دارد و کسانی که پشت نوسانات ارز گرانفروشی می‌کنند باید مورد برخورد واقع شوند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بازرسان را مظلوم‌ترین قشر از کارمندها توصیف کرد و گفت: کار نظارت بر بازار فقط مختص بازرسان نیست و تعامل و همگرایی همه دستگاه ها را می طلبد و مردم نیز باید در کنار دولت در مدیریت و کنترل بازار نقش خود را ایفا کنند.

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه سازمان حمایت و بازرسان این سازمان با تمام وجود در میدان هستند، گفت: در همین شرایط سخت کرونا ۲۳ بازرس کرونا گرفتند و تعدادی از بازرسان در این راه جان خود را از دست دادند که شهید خدمت محسوب می شوند.

سرپرست وزارت با بیان اینکه الکترونیکی کردن و پاسخگویی به ارباب رجوع خواسته رئیس‌جمهور نیز می باشد، گفت: باید بازرسی ها هدفمند بشوند، بازرسی غیر هدفمند راه به جایی نخواهد برد.

مدرس خیابانی با یادآوری اینکه پویش بدون قیمت نخریم را از سال قبل شروع کردیم، افزود: درج قیمت باید نهادینه شود و باید تلاش کرد تا مردم نیز در این زمینه همکاری داشته باشند و مردم فقط وارد مغازه هایی شوند که دارای برچسب قیمت باشند.

گفتنی است در این نشست از دو سامانه گارانتی و سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی رونمایی به عمل آمد.

قابل رصد شدن مدت رسیدگی و تعداد پرونده های ارسالی به تعزیرات حکومتی/ بهینه سازی و الکترونیکی کردن روند بازرسی ها و نظارت بر بازار

همچنین عباس تابش در حاشیه "نشست هماهنگی تشدید بازرسی کالاهای هدف و رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی" در خصوص ضرورت راه اندازی این سامانه، افزود: بزرگترین ظرفیت سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی تجمیع همه دیتاها و اطلاعات مشترک بین دو دستگاه نظارتی یعنی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی است.

وی ادامه داد: از این طریق و با کمک این سامانه تعدد تخلفات یک واحد صنفی، تولیدی و خدماتی به راحتی قابل شناسایی بوده و اجرای سایر الزامات قانونی متناسب مانند نصب پارچه بر سر درب واحدهای صنفی پلمپ شده و...، با سهولت بیشتری عملیاتی می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: دیگر دستاورد راه‌اندازی این سامانه تجمیع اطلاعات مربوط به تعداد بازرسان فعال و تعداد بازرسی های انجام شده در طول یک روز در کشور است و همچنین می توانیم به تفاوت ارزش ریالی برگه ‌های گزارش بازرسی با آرای صادره در شعبات مختلف تعزیرات حکومتی پی ببریم و متناسب با آنها برنامه‌ریزی و اقدام نماییم که نتیجه آن اثربخشی بیشتر و بازدارندگی جرایم احتمالی در سطح بازار و ملموس تر شدن آثار بازرسی‌ها برای مردم خواهد بود.

تابش تصریح کرد: با کمک سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی می‌توانیم ظرفیت بازرسی‌ها و محدودیت تعداد بازرسان در سطح کشور که حدود ۲۵۰۰ نفر برای ۴ میلیون واحد صنفی، تولیدی و خدماتی هستند را بهتر از گذشته فعال کنیم و با بهینه سازی و الکترونیکی نمودن بازرسی ها، روند نظارت در سطح بازار را ارتقا ببخشیم.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه‌اندازی سامانه گارانتی که یک طرف آن ارائه کنندگان گارانتی برای انواع اقلام کالایی و در سوی دیگر مردم به عنوان مصرف کننده و دریافت کننده خدمات پس از فروش کالا هستند، اعلام کرد: در مرحله نخست راه اندازی سامانه گارانتی چهار کالای مصرفی بادوام مثل لوازم خانگی، موبایل، قطعات خودرویی عملیاتی می شود.

تابش با اشاره به نتایج نشست هماهنگی تشدید بازرسی کالاهای هدف که به صورت ویدیو کنفرانسی با روسای سازمان‌های صمت استان‌ها انجام شد ، گفت: در جلسه امروز سیاست‌های ابلاغی استمرار تشدید بازرسی و نظارت در استان ها مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص ابهامات موجود توضیحات لازم ارائه شد.

وی تصریح کرد: نحوه همکاری با سازمانها و دستگاههای مرتبط با حوزه نظارت و بازرسی از جمله تعزیرات حکومتی، قوه قضاییه و دادستانی ها، پلیس امنیت اقتصادی و سایر بخش های همکار در نیروی انتظامی، اتاق اصناف و بازرسی اصناف و...، موضوع بحث با روسای سازمان‌های صمت استانی بود که در این خصوص موارد لازم طرح و مورد بررسی قرار گرفت.